ادوبی پریمیر و تکنیک کروماکی

ادوبی پریمیر (Adobe Premiere Pro)

به عنوان ویرایشگر فیلم یکی از مهارت های عالی که می تواند کمکتان کند این است که نحوه استفاده از گرین اسکرین را به خوبی یاد بگیرید. فیلمبرداری به کمک صفحه سبز یا همان گرین اسکرین به شما اجازه می دهد ویدئوی فرد یا هر چیز دیگری را بالای لایه دیگری از ویدئو قرار دهید. به عنوان مثال می توانید تصویری که گرفته اید را بر روی یک صحنه جذاب بگذارید.  قبل از اینکه به سراغ ویرایش گرین اسکرین برویم باید ببینیم این صفحه سبز چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم. تعریف کروماکی( هر چیز رنگی که بعدا از صحنه حذف می شود) به صورت زیر بیان شده است:

ترکیب کروماکی یا استفاده از تکنیک کروماکی یک افکت خاص یا تکنیک حذف پس از فرآیند فیلمبرداری برای ترکیب دو تصویر یا ویدئو با هم بر اساس سایه های رنگی است.  این تکنیک معمولا در حوزه های کاری متعددی مورد استفاده قرار می گیرد تا بتواند پس زمینه را از تصویر یا ویدئوی گرفته شده حذف نماید. معمولا در برنامه های هواشناسی، تصاویر موشن یا صنایع بازی های ویدئویی از این تکنیک بیشتر استفاده می شود. اگر خوب فکر کنید متوجه می شوید که سال هاست با تکنیک کروماکی آشنا هستید. بیشتر فیلم های اکشن در ترکیب خود از این تکنیک استفاده می کنند.

فکر می کنید هاگوارتز که همان مدرسه جادوگری در داستان های هری پاتر است وجود دارد؟ کاش وجود داشت.  بیشتر این صحنه های جذابی که در فیلم ها می بینید کاملا دیجیتالی هستند. یکی از کاربردهای رایج گرین اسکرین  در طول برنامه های هواشناسی است.

ادوبی پریمیر

گرین اسکرین چگونه کار می کند؟ شما سوژه خود را جلوی پرده سبزی قرار می دهید. در فرآیند پس از تولید، می توانید از افکت های ویژه برای حذف قسمت سبز ویدئوتان استفاده کنید. نرم افزار ویرایش ویدئو همه داده های موجود در فریم  و تعداد پیکسل هایی که در رنگ کروماکی هست را می خواند و می تواند این رنگ سبز را حذف کند.

 شاید از خودتان بپرسید چرا باید از کروماکی استفاده کنیم؟ سوال خوبی است. رنگ نیمه سبزی که در پرده های سبز به کار می رود جزو رنگ های طبیعی نیست. به همین خاطر شما نباید نگران نمایش افراد جلوی این پرده ها باشید. رنگ سبز جزو رنگ هایی است که دوربین ها حساسیت زیادی به آن دارند.  روشن کردن رنگ سبز نسبت به سایر رنگ ها هم ساده تر است. به همین خاطر برای ایجاد یک پرده سبز بدون سایه به نور کمتری نیاز خواهد بود.