کروماکی چگونه کار می کند ؟

تا به حال برایتان پیش آمده است در حال تماشای یک فیلم سینمایی جذاب باشید و از دیدن کارهای عجیبی که بازیگران انجام می دهند و به نظر غیر ممکن می رسد شگفت زده شده باشید؟ تا به حال از خودتان پرسیده اید مرد عنکبوتی چگونه می تواند از ساختمان های بزرگ بالا و پایین برود و از روی یک ساختمان یا برج بلند به ساختمان دیگری بپرد؟ در مورد فرودو بگینز که از کوه نابودی یا همان Mount Doom در فیلم ارباب حلقه ها بالا می رفت چطور؟ خوب روشن است که بازیگران این کارها را در واقعیت انجام نمی دهند. همه این صحنه ها به کمک یکی از تکنیک های فیلم سازی به نام کروماکی ساخته می شود.

خوب حالا حتما از خودتان می پرسید کروماکی چیست؟ کروماکی که با عنوان بلو اسکرین نیز در دنیای فیلم سازی شناخته می شود یکی از مواردی است که به تهیه صحنه های جذابی که در بالا به آن اشاره کردیم کمک می کند. شاید این ها را در فیلم های اکشن دیده باشید جایی که بازیگر جلوی صفحه آبی بزرگی می ایستد و حرکاتش را انجام می دهد.  در گام بعدی فیلمسازان پس زمینه پشت بازیگر را عوض می کنند و به جای آن از صحنه های مختلفی همچون پریدن از روی یک ساختمان به ساختمان دیگر یا بالا رفتن از یک کوه بزرگ آتشفشانی را استفاده می کنند.

کروماکی یکی از قابلیت هایی است که در بیشتر دوربین های امروزی دیده می شود. این موضوع به این معنی است که شما هم به عنوان یک فرد عادی می توانید صحنه های شگفت انگیزی بگیرید و صحنه های اکشنی که به نظر غیر ممکن می رسد را در اتاق خوابتان خلق کنید. برای اینکه بتوانید از کروماکی استفاده کنید به یک سری مهارت هم نیاز دارید. حذف درست رنگی که می خواهید استفاده کنید و جلوگیری از color bleeding می تواند کار سخت و فرآیند زمانبری باشد.

همچنین فیلمبرداری با دوربین های ویدئویی به این معناست که شما باید  همه چیز را در همان لحظه مدیریت کنید و این موضوع فرآیند پیش رو را دشوارتر می کند. با اینحال استفاده از تکنیک کروماکی می تواند روشی عالی برای ایجاد هیجان در فیلم های ویدئویی تان باشد. حتما برایتان پیش آمده است که بخواهید از کودکتان فیلم بگیرید اما به خاطر خسته کننده بودن این کار ازش دست کشیده اید یا بعد از گرفتن ویدئو پشیمان شده اید چون هیچ هیجانی در آن دیده نمی شود. خوب اصلا مهم نیست. دفعه بعد که خواستید یک فیلم جذاب از کودکتان بگیرید می توانید او را در جزیره زیبایی قرار دهید و در حالیکه با خوشحالی در حال درست کردن قلعه شنی است اطرافش را با صحنه های اکشن پر کنید.